banner9

Mamak'ta 548 konutun kura çekimi yapıldı

Ankara Mamak Dutluk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 7. Etabında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilerek yapımı tamamlanan 548 konutun kura çekimi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Mamak'ta 548 konutun kura çekimi yapıldı

Törene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, hak sahipleri ve mahalle muhtarları katıldı.

Törende konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümünü yaptıklarını belirterek toplam yatırım bedeli 120 milyar lira olan 350 bin konutun dönüşüm çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi.

Daha önce Mamak'ta kentsel dönüşüm olmadığı gerekçesiyle kendisine sitemde bulunan semt sakini Mehmet Parlak'a "6 ay içerisinde temelleri atma" sözü verdiğini ve bu süreden daha kısa bir zamanda temelin atıldığını anımsatan Kurum, bugünkü törenle de Dutluk Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yapımı tamamlanan 7. etabındaki 548 yeni yuvanın kura çekilişlerini yaparak hak sahibi vatandaşlara teslim edeceklerini vurguladı.

"3 milyon konutumuzun dönüşümünü yaptık"
Bakan Kurum, Ankara'da 25 ilçenin tamamında eser ürettiklerini, kentsel dönüşüm çalışmalarının yanı sıra ulaşım projelerinden alt yatırımlarına kadar birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini anlattı. "Şunu bir an bile aklımızdan çıkarmadık. Son bir asırda 80 bin canımızı depremlerde yitirdik. Milletimizin can sağlığını en mukaddesimiz bildik." diyen Kurum, bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 2012'de Türkiye genelinde kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığını anımsattı.

Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bugüne kadar belki dünyada eşi benzeri olmayan bir dönüşüm yaptık. Tam 3 milyon konutumuzun dönüşümünü, milletimizle, sizlerle birlikte yaptık. Yerinde, gönüllü ve hızlı yapmaya gayret gösterdik ve bu çerçevede 12 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini, emniyet altına aldık. Sadece geçtiğimiz yıl 80 bin konutumuzun deprem dönüşümünü gerçekleştirdik. Şu an halihazırda sahada toplam yatırım bedeli 120 milyar lira olan 350 bin konutun dönüşüm çalışmalarını da hızlı bir şekilde yürütüyoruz. İnşallah 2035 yılına geldiğimizde Türkiye'de deprem riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş tek bir binamız kalmayacak."

"Mamak'a toplam 4 bin 921 konut kazandıracağız"
Bakan Kurum, "Yeni Mamak Dönüşümü Projemiz kapsamında Mamak'ımıza toplamda 4 bin 921 konut kazandırmış olacağız." dedi.

Ankara'ya söz verilen 23 millet bahçesinden 7'sinin hizmete sunulduğuna dikkati çeken Kurum, Mamak'a da büyüklüğü yaklaşık 500 bin metrekare olan 3 millet bahçesi kazandırılacağına söz verdiklerini, bu kapsamda Üreğil Millet Bahçesi'nin ardından Altıağaç ve İmrahor millet bahçelerinde de çok yakında ilk fidanların dikileceğini aktardı.

Kurum, ayrıca Mamak Dutluk Mahallesi'nde gençlik merkezi ve cami inşaatların gelecek yıl bitirileceğini, İller Bankası eliyle yapımı devam eden Mutlu Ege Spor Kompleksi'nin de temmuz ayında hizmete sunulacağını kaydetti.

Ankara'yı hak ettiği hizmetlere kavuşturmakta her zamankinden daha çok kararlı olduklarının altını çizen Kurum, şunları kaydetti:
"Açık ve net söylüyorum; Ankara'mızı kişisel kariyer peşinde koşanların; gözü projede, yatırımda değil tabelada, reklamda, algıda olanların; seçilir seçilmez ikbal peşine düşenlerin insafına terk etmeyeceğiz. İnşallah başta başkentimiz olmak üzere tüm şehirlerimizi; Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, aziz milletimizle, hep birlikte el ele, gönül gönle istikbale taşıyacağız."

Bakan Kurum, Dutluk Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesinin hayata geçmesinde emeği olanlara teşekkür ederek hak sahibi vatandaşların yeni yuvalarında sağlık, mutluluk, huzur içinde oturması temennisinde bulundu.

Mamak Millet Bahçesi’nin ihalesi 17 Mayıs’ta yapılacak
TOKİ Başkanı Ömer Bulut da konuşmasında Ankara'da kentsel dönüşüm ve sosyal konut projelerine yönelik bilgi verdi. TOKİ tarafından inşa edilen, kura çekimi yapılacak 548 konutun hayırlı olması temennisinde bulunan Bulut, Ankara'da planlı, nitelikli, çevreyi ve kültürel dokuyu tahrip etmeyen önemli projeler geliştirdiklerini, sosyal konut ve kentsel dönüşüm başta olmak üzere Millet Bahçeleri ve kamu hizmet binaları gibi birçok yatırımı Ankara'ya kazandırdıklarını ifade etti.

Bir müjdeyi de Mamaklılara veren Başkan Bulut, ulut, Mamak Millet Bahçesi'nin ihalesinin de 17 Mayıs'ta yapılacağını belirtti.

TOKİ’den Ankara’ya 89 bin konut
Toplu Konut İdaresi tarafından Ankara'da toplamda 89 bin konutun projelendirildiğini, 82 bininin tamamlandığını ve 7 bin 300’ünün inşaatlarının devam ettiğini ifade eden Bulut, şunları kaydetti:  Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2012 yılında başlatılan Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında; Ankara'da Mamak'tan Altındağ’a, Sincan'dan Yenimahalle’ye birçok ilçemizde kentsel dönüşüm çalışmaları başlattık. TOKİ tarafından Ankara'da planlanan yaklaşık 46 bin konutluk kentsel dönüşüm projenin 38 bin 300'unu tamamladık. 3 bin konut ve 373 ticari birimin yapımı, yaklaşık 5 bin konutun proje çalışmaları devam etmektedir.”

Ankara'da yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmalarının büyük bir kısmının Mamak’ta yer aldığını belirten Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü: Bugüne kadar Mamak'ta toplam 10 bin 191 konut ve 70 ticari işyeri inşa ederek vatandaşlarımıza teslim ettik. Diriliş Mahallesi'nde 519 Konut, Altıağaç-Karaağaç Mahallesi'nde 877 konut olmak üzere toplam bin 396 konutun da yapımı tamamlanma aşamasına gelmiştir. İnşallah yakın süreçte de onların teslimleri gerçekleştirilecektir.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Mamak Belediyesi tarafından ortaklaşa geliştirilen ve yaklaşık 64 hektarlık bir alanda projelendirilen 548 konutun inşaatının TOKİ tarafından bitirilmiş olduğunu vurgulayan Bulut, Plan ve projesi ile kalitesi ile Mamak ilçemize yakışır bir yaşam alanı oluşturulmuştur. İnşallah kısa süre içinde konutların teslimine başlanacak. Bugün huzurlarınızda kurası çekilecek konutların hayırlı olmasını diler başta sayın bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Kurum, TOKİ Başkanı Bulut, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve katılımcılar, 548 yeni konutun hak sahipleri için kura çekilişini gerçekleştirdi.

Çekiliş esnasında semt sakini Mehmet Parlak da bugün konutların teslim edilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Parlak, "Bakanım yıllar önce bana verdiği sözünde durdu, çok şükür bugünlere eriştik. Allah hayırlı uğurlu etsin." ifadesini kullandı.

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20