banner9

Mersin’de TOKİ konutlarının temeli törenle atıldı

Bakan Kurum, TOKİ tarafından Mersin'de yaptırılan 415 konut ve 50 dükkanın temel atma törenine katıldı.

Mersin’de TOKİ konutlarının temeli törenle atıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Mersin’de yaptırılan 415 konut ve 50 dükkanın temel atma törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileterek konuşmasına başlayan Bakan Kurum, kentin tarihi, kültürü, limanı, coğrafi konumu, üretim kapasitesi, nüfusu ve verimli topraklarıyla Doğu Akdeniz’in en büyük ticaret merkezi olduğunu söyledi.

Mersin’de sosyal konuttan futbol sahalarına, çok amaçlı spor alanlarından içme suyu hatlarına, güneş enerjisi santralinden yol düzenlemelerine ve sosyal donatılara kadar birçok eserin temellerini attıklarını ve bitmiş olanların da açılışlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Kurum, yeni yatırımların hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kurum, Mersin tarihinin en büyük kentsel dönüşüm, deprem dönüşüm projesini davulla zurnayla, vatandaşlarla yaptıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde milletle omuz omuza yol yürüdüklerini aktaran Kurum, “Burada yıllardır kangren haline gelmiş, sorun, problem olmuş mahallemizdeki dönüşümde de yüzde 90’ın üzerinde anlaşma yaptık. Vatandaşlarımızı mağdur etmedik, vatandaşlarımıza taşınma, kira yardımı verdik. İnşallah en kısa sürede aynı Çay Mahallesi’nde olduğu gibi Barış Mahallemizde de vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri tutacağız. Bu alanda bu proje kapsamında vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını giderecek projeyi yaptık, ihalemizi yaptık. Bugün de temellerini atacağız” diye konuştu.

Kurum, Türkiye’nin mazlumlara el uzatan ülke olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Biz her zaman eser üreten tarafta olduk, hizmet yaptık. Vatandaşımızın huzuru, mutluluğu, refahı için hep en iyisini, güzelini yapmanın gayreti içerisinde olduk. Cumhurbaşkanı’mız, ‘Şehirleri inşa ederken insanı merkeze alan bir anlayışla, millete hizmet etme anlayışıyla, aşkıyla çalışmalıyız.’ diyor. Biz Mersin’imizi, Akdeniz’imizi tüm ilçelerimizi bu hassasiyetle imar, inşa ediyoruz.”

Akdeniz ilçesinin kentin merkezinde olmasına rağmen ideolojik kaygılarla kaderine terk edildiğini söyleyen Kurum, 2019’daki seçimden sonra ilçenin ehil ellerle, sosyal ve gönül belediyeciliğiyle tanıştığını vurguladı.

Cumhur İttifakı ile gece gündüz demeden daha güzel hizmetler yapmak için çalıştıklarını anlatan Kurum, yeni yatırımlarla Mersin’in tüm ilçelerinde güzelleştirme projelerini yapmaya devam edeceklerini bildirdi.

Bakan Kurum, açılışların ve temel atma törenlerinin bu kararlılıklarının en önemli göstergesi olduğuna işaret ederek, “Biz hiçbir zaman çeşme açma peşinde olmadık. Hep eser üreten tarafta olduk. Algı, iftira, tehdit peşinde olmadık. Hep milletimizin hayrına olan işler peşinde olduk” dedi.

Bugüne kadar TOKİ tarafından Mersin’de toplam yatırım değeri 2,5 milyar lira olan 4 bin 185 konutun yapıldığını, Akdeniz’deki millet bahçesinin de hizmete açıldığını anımsatan Kurum, “Hani şimdi Atatürk Havalimanı’nı tartışıyorlar ya, şimdi gelsinler Mersin’e, Akdeniz’deki yürüme mesafesindeki millet bahçesinin imara, ticarete, ranta açılmadığını, aziz milletimize açıldığını görsünler” şeklinde konuştu.

Tüm projelerle kentin çevresini ve doğasını koruduklarını belirten Kurum, Elazığ’da ve Malatya’da depremde, Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta sellerde, Antalya ve Muğla’da yangınlarda vatandaşın yanında olduklarını vurguladı.

TOKİ Başkan Yardımcısı Levent Sungur ve Akdeniz Belediye Başkanı Gültak da törende konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Şaban Kondi’nin okuduğu dua eşliğinde toplu konutların temeli atıldı, biten projelerin de açılışı gerçekleştirildi.

Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20