banner9

Tamer Özyurt: İnşaat sektörü yeniden verimli günlerine dönüyor

TÜİK Ağustos 2019 konut satış rakamlarını değerlendiren Özyurtlar Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 'Açıklanan rakamlar bizi şaşırtmadı. Sektörümüz yeniden verimli günlerine dönüyor' dedi.

Tamer Özyurt: İnşaat sektörü yeniden verimli günlerine dönüyor
 tarafından açıklanan son verilere inşaat sektörü tarafından olumlu olarak değerlendirirken, İç piyasaların canlanmaya başladığı görüşü sektör temsilcilerinin ortak görüşü.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 18 Eylül 2019 - İstanbul


Türkiye geneli konut satış rakamlarında Ağustos ayı verileri TÜİK tarafından açıklandı. Ağustos ayında 110 bin 538 adet konut satışı gerçekleşti. Bir önceki Temmuz ayına göre konut satışlarında yüzde 8, geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 5 oranında artış yaşandı.  Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Ağustos ayı konut satış rakamları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özyurt, “Sektörümüzde yeniden yükselişin yaşanacağı bir dönemin içerisindeyiz” dedi.

Sektörümüzde iç piyasada yılbaşından itibaren yaşanan daralma, yerini canlanmaya bırakıyor. Temmuz ayında kamu bankaları tarafından faizlerin yüzde 1’in altına indirilmesinin etkilerini görmeye başlanıldığının altını çizen Özyurt, "TÜİK’in açıkladığı ağustos rakamlarına göre yerli yatırımcıya satışlarda yaşanan yüzde 5.1’lik artış karşısında, iç piyasada canlanma döneminin başladığını söyleyebiliriz. Faizlerin yüzde 1’in altını görmesi, yılın ilk 7 ayında beklemeye geçen yatırımcıları hareketlendirdi." diye konuştu.

 Yaşadığımız bu sürecin benzerlerini daha önce de görüldüğünü söyleyen Özyurt, "Yatırımcı için yüzde 1’in altında seyreden faiz oranı, ilk etapta satın alma yönünde psikolojik bir etki sağlıyor. Açıklanan rakamlarda da kredili satışlarda yüzde 168 oranındaki artış, bu etkinin rakamsal bir karşılığını oluşturuyor. Projelerimize yönelik gelen taleplerde satışlarda bu yönde bir artış yaşanacağını tahmin ediyorduk. Açıklanan rakamlar bizi şaşırtmadı. Sektörümüz yeniden verimli günlerine dönüyor. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların da faiz indirimine dahil olması, uzayan vadeler ile konut fiyatlarında artış yaşanmaması gibi faktörler bir araya geldiğinde; bu yeni süreci yatırımcıların kaçırılmayacak bir fırsat olarak algıladığını düşünüyoruz. Bu durum, sadece konut alıcıları için değil, tamamlanan projelerin satışlarının tamamlanarak yeni yatırım projelerinin sektöre kazandırılması noktasında da çok önemli bir görev üstleniyor. Konut stoklarının tüketilerek yeni proje inşaatlarına başlanması ekonomimiz için çok büyük bir potansiyel güç barındırıyor. Ve bu güçte hem yatırımcılarımızın hem de biz konut üreticilerinin katkısı hayli büyük. Ekonomimizin yüksek bir katma değer elde etmesi notasında biz sektör paydaşları olarak üzerimize düşen vazifeyi gerçekleştirmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 09:57

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17