banner9

“TOKi ile yine bir sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız”

Bakan Kurum, "TOKi ile yakın zamanda, Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaklar, yine bir sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız" dedi.

“TOKi ile yine bir sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “TOKi ile yakın zamanda, Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaklar, yine bir sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız” dedi.

Bakan Kurum, CNN Türk’teki “Tarafsız Bölge” programında soruları yanıtladı. Türkiye’de ortalama 1,5 milyon konut satışı olduğunu ifade eden Kurum, geçen yıl el değiştiren 1,5 milyon konuttan yüzde 31’inin yani 450 bininin birinci el, kalanının da ikinci el konut olduğunu söyledi.

Kurum, bu satışlar incelendiğinde her yıl düzenli olarak arz talep dengesine göre yüklenici firmaların konut yaptıklarını dile getirerek, arz talep konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını kaydetti.

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında son 20 yılda TOKİ olarak 1 milyon 200 bin konut ürettiklerini söyleyen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz her yıl 50-100 bin sosyal konut yaptık. 2021’deki satışlara baktığımızda yüzde 14’ünü TOKİ’nin ürettiği konutlar olarak görüyoruz. Bunu niye yapıyoruz? Alt gelir grubu, hakikaten bu noktada konut almak isteyen vatandaşlarımıza destek olabilmek için. Bu yola da çıkarken Cumhurbaşkanımız, ‘Evsiz hiçbir vatandaşım kalmasın.’ anlayışıyla bu projeyi başlattılar. TOKi ile yakın zamanda, Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaklar, yine bir sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız. Bu yıl içerisinde açıklayacağız. Geçen sene 100, ondan önceki sene 50 bin sosyal konut yaptık. Bir de kentsel dönüşüm konutları yapıyoruz. Kentsel dönüşümde deprem riskini bertaraf edecek adımları atmaya çalışıyoruz.”

Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projesinin son durumunun sorulması üzerine Bakan Kurum, kentsel dönüşüm sorunlarını bertaraf edebilme adına çalışarak 2020 yılında sürece dahil olduklarını, vatandaşlara 2023’te konut teslimlerini yapacaklarını bildirdi.

Kurum, Türkiye’de yabancıya konut satışına ilişkin, “Yılda yaklaşık 40-45-50 bin arası yabancıya konut satışı var. Geçtiğimiz yıl 59 bin yabancıya konut satışı söz konusu. Bu oran 1,5 milyonluk bir satışta yüzde 3 demek. İstanbul özelinde baktığınızda yüzde 3’e, 5’e denk gelir. Yabancıya satış, konut fiyatını artıran bir durum değil. İnsanlarla iyi olmak, güven aşılamak, ‘Güvenli limanda gelin oturun.’ demek kadar insani bir tavır yoktur herhalde. Globalleşen bir dünyadan bahsediyoruz. Bizim vatandaşlarımız yurt dışından ev alıyor mu? Alıyorlar” ifadelerini kullandı.

TOKİ projelerinden dar ve orta gelirli vatandaşların rahatlıkla ev alıp alamadıklarının sorulmasına karşılık Kurum, en son yaptıkları 100 bin sosyal konutta 3 artı 1’lerin 250 bin TL, 2 artı 1’lerin 200 bin TL olduğunu söyledi.

Depremin Türkiye’nin yadsınamaz gerçeği olduğuna, nüfusun yüzde 70’inin deprem bölgelerinde yaşadığına dikkati çeken Kurum, ”Biz bu dönüşümü vatandaşlarımızla birlikte yapmak zorundayız. Bu konuda 81 ile 400 kere ziyaret yaptım, Dönüştürelim hep birlikte. Vatandaşımızı bu süreçte çaresiz bırakmayacağız. Taşınma, kira yardımı vereceğiz. 2012’den bu yana 20 milyar lira taşınma, kira ve kamulaştırma yardımı verdik” dedi.

Kurum, İstanbul’da bulunan 5,8 milyon konuttan 1,5 milyonunun riskli olduğunu, 300 bininin ise acilen dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayarak, İstanbul’un 39 ilçesinde örnek kentsel dönüşüm konutları yaptıklarını kaydetti.

Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20