banner9

Yabancıya Konut Satışta İvme Artmaya Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 Temmuz ayı verilerinin açıklanması üzerine; Türkiye genelinde konut satışlarını değerlendiren Now Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başyazıcıoğlu şunları söyledi; “Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64 artış gösterdi.

Yabancıya Konut Satışta İvme Artmaya Devam Ediyor
   TÜRKİYE YABANCI YATIRIMCININ CAZİBE NOKTASI

 Yabancı yatırımcılar için, Türkiye’de enflasyonun artması nedeniyle konut alımının daha da kolaylaştığını gözlemleniyoruz. Yabancı yatırımcının ilgisi ve güveni gün geçtikçe artarak devam ediyor. Aşılama çalışmalarının başarılı bir şekilde sürmesi, turizm sezonunun devam etmesi ve farklı konut seçeneklerinin yabancı yatırımcının ülkemize yöneliminde etkili olduğunu görüyoruz. Bu elbette sektör için de umut verici. TÜİK verilerine baktığımızda temmuz ayında yabancılara konut satışının toplamda 4 bin 495 olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Gerçekleşen konut satışlarında 951 konut satışı ile İstanbul ilk sırada olurken 931 konut satışıyla Antalya ikinci sırada yer aldı. Sıralamayı 312 konut satışı ile Ankara, 217 konut satışı ile Mersin ve 158 konut satışı ile Bursa izledi. Bu noktada yabancı talebinin giderek arttığını söyleyebiliriz.

“Toplam Konut Satışlarındaki Dalgalanmanın Yıl Sonuna Kadar Devam Etmesini Bekliyoruz”

Türkiye genelinde temmuz rakamlarına göre; toplamda 107 bin 785 konut satışı gerçekleşti. Böylelikle toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53 azalarak 107 bin 785 oldu. Konut satışlarında başı yine metropoller çekiyor. İstanbul, 18 bin 884 konut satışı ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 10 bin 605 konut satışı ve yüzde 9,8 pay ile Ankara, 5 bin 782 konut satışı ve yüzde 5,4 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 20 konut ile Ardahan, 28 konut ile Hakkari ve 66 konut ile Bayburt oldu.  

“İlk defa satılan konut sayısında düşüş devam ediyor”

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51,9 azalarak 32 bin 672 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30,3 oldu. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminin yarattığı belirsizlik ortamında yatırımcıların tedbirli adımlar atmaya özen göstermesi ilk defa satılan konut sayısında düşüşe sebep olduğunu söyleyebiliriz. Kurdaki dalgalanmalar yabancıya cazip gelirken, yerli yatırımcı için ise zorlayıcı oluyor. Yüksek faiz ortamı ve maliyetlerdeki artışın fiyatlara yansıması tüketicileri etkiliyor.”

İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2021, 12:50

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20