banner9

İnşaat işi duvara toslayacak mı ?

İnşaatçılar dikkat etsin kriz kapıda...

Ford araçlarının kurucusu Henry Ford’un bir sözü var derki “Gereğinden çok kazanç getiren bir iş ziyan eden bir iş kadar çabuk  batmaya mahkumdur”  Bu söz çok doğru ve yerinde biz söz.  Bir işte kazancınız normalin çok üstünde olursa o sektöre yeni oyuncular girer ve pasta küçülür. Böyle olunca de iyi giden işiniz kısa sürede batışa doğru gider.

İstanbul’un neresinde olursa olsun gayrimenkulün hem fiyatı aşırı attı hem de kiraları.Bu artış olurken de işin garibi bu konutları satın alacak kişilerin gelirlerinde bu oranda işleri olmadı. Bir örnek vereyim Zeytinburnu 58 bulvar caddesinde 3 sene önce 60 m2 lik dair 105 bin Tl den satıldı. Aynı yer şu an yine satışta istedikleri para TAM 280 Bin TL… Bu artış normal bir şey değil. Çünkü Memur’un,İşçinin,esnafın,fabrikatörün gelirinde 3 sene içinde bu tür aşarı bir yükselme olmadı.

İşletme üzerine Lisans eğitimi alan bir kişi olarak bu durumun uzun süre devam edemeyeceğini düşünmekteyim. Üretmeden zengin olmak eşyanın biraz tabiatına aykırıdır diye düşünmekteyim. Bazı kişilerin geliri ve sahip oldukları varlıkları üretim olmadan da artabilir. Lakin bu sağlıklı bir iş değildir.


İstanbul’da Gayrimenkul fiyat artışları ZIVANA’dan çıktı. Yani Henry Ford’un sözü burada geçerli olacak gibi gözüküyor.  İnşat sektörü son DÖRT yıldır
gereğinden fazla bir kazanç geriyor. O halde bu iş er yada geç bu şekilde devam etmeyecek.


İnşaat fiyatları alıcıların gelirlerine uygun olarak artmalı ve düşmelidir. Pahalı olarak satılıyor bu iş ilelebet böyle devam edecek diye  bir kaide yok.  Benim şahsi görüşüm inşaat daha doğrusu daire fiyatları bu şekilde yüksek bir seyirde kalamaz.


İnşaat yapanlar bu uyarıma dikkat etsinler. Bundan sonra inşaat fiyatlar artmaz aksine düşüşe geçecek demdi demeyin. Çünkü daire fiyatları insanların gelirinden çok aşırı  bir şekilde yüksek seyrediyor.


Daire metre kare fiyatları gerçek seviyesine inmelidir.Ve de inecektir.


İnşaat Emlak Dünyası / Hüseyin Çetiner 13 Temmuz 2015

YORUM EKLE

banner17

banner20