banner9

İnşaatçıların batacağı belli idi... Kendi ettiler kendi buldular...

 "Gereğinden çok kazanç getiren bir iş  ziyan eden bir iş kadar çabuk batmaya mahkumdur"

Yukarıdaki sözü Ford Araçlarının kurucusu Henry Ford yıllar önceden söylemiş. Bu satırların yazarı olarak son on yıldır konut fiyatlarındaki artışların sağlıklı olmadığını bu şekilde varlıklarını uzun süre sürdürmelerinin mümkün olmadığını 2014'den beri söylüyorum.

Ancak Hükümetin hayat su babında verdiği sayısız destek ile ancak 3/4 yıl idare ettiler. 2018'in Ağustos'una geldiğimiz zaman beklenen oldu. Devletin verdiği bütün desteklere rağmen burada isimlerini yazıp canı yanan EŞŞEK ATTAN HIZLI koşar milali anlı sanlı inşaat firmalarıın gazaplarını üstüme çekmek istemem.

Zaten bana açılan davaların % 95'ini olup olmadık yerlere inşaat yapıp halkın yaşamını tehlikeye atan firmaları eleştirdiğim için açıyorlar.  Çok şükür ki İstanbul'da halen hakimler var ve davaların çoğunu kazanmama rağmen zaman ve enerji kaybı bana zorluklar yaşatmıyor değil.

Elbette firmaların batmasına kına yakacak değilim. Ama hiç bir uyarıyı dikkate almayan sunni bir artışı nasılsa satıyoruz diyerek  konut fiyatlarını şişirmelerinin kendilerine pahalıya patlayacağına dair onlarca yazı kalame aldık. Galiba sakalımız olmadığı için yazılarımız dinlenmedi. 

Şu an dev firmaların onlarca şantiyesini durdurduğu bilgileri bana geliyor. Oysa 2010 dan sonra arsaları alırken uygun şartlarla alıp az kar ile halkımızın alacağı fiyatlar ile konut üretselerdi emin olun bugün bu kadar kötü bir  sıkıntı ile karşılaşmayacaklardı.

Oh oldu demiyorum ama henüz batmayanlar hemen fiyatlarını yarı yarıya düşürsünler ki ayakta kalsınlar 

Bunu derken sadece Müteaahitler fiyatlarını düşürsün demiyorum...zaten bu mümkün de değil...Arsa sahipleri... demir üreticileri ...çimento üreticileri özetle herkes ürettiği ürünün fiyatını yarı yarıya düşürecek ve sektörlerini kurtaracaklar.   Aksi halde yıllarca daha inşaat yapmaya akıllarına getirdikçe afakanlar basacak... 

Bu uyarım henüz batmayan ve çıkış arayan firmalar içindir... Hemen fiyatlarınızı yarı yarıya düşürün...Daha doğrusu 10 sene önceki pozisyona geri dönün ve titreyip kendinize gelin on senelik kötü rüyadan uıyandık deyin yolunuza devam edin... Yada teker teker batıp yok olacaksınız... demedi demeyin... 

Dost acı söyler... Yoksa biz de her gün batıp tarih sahensinde silinip giden firmaların habertlerini yaparız. 


İnşaat Emlak Dünyası / Hüseyin Çetiner 11  Kasım 2018
YORUM EKLE

banner17

banner20