banner9

İstanbul’da seçim ülkenin kaderini belirleyecek

İstanbul gerek konum olarak, gerek nüfus olarak gerekse de ekonomik olarak dünyanın en büyük metropollerinden birisidir.

Napolyon Bonapart “Eğer dünya tek devletten müteşekkil olsaydı payitahtı İstanbul olurdu”  derken İstanbul’un jeopolitik durumunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyordu.

Tüm İktidar partileri için İstanbul önemli  olmuştur ama Ak Parti için İstanbul daha da önemli. Çünkü Ak Parti’nin çıkış yeri İstanbul’dur.  

Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da doğup büyümesi,İstanbul’da siyasete başlaması ve İBB başkanı olarak yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı Başbakanlığa uzandığı yer hiç şüphesiz ki İstanbul’dur. 
Sarıgül CHP adayı olursa Başbakan Dolmabahçeyi seçim karargahı yapacak 

Siyasi olarak ister Sarıgül’ü sevin isterse sevmeyin bir basın mensubu olarak İstanbul’un 39 ilçesini gezen birisi olarak Mustafa Sarıgül’ül halk nezdinde ciddi bir karşılığı olduğunu görüyorum.

Teşpihte hata olmasın ama 1994’te başbakan Erdoğan’ın siyasi olarak İstanbul için ne ifade ediyorsa bugün de Mustafa Sarıgül’ün aynı şeyi ifade ettiğini düşünüyorum.

Sarıgül Halkın acı ve tatlı günlerinde yanında olmaya gayret ediyor

Bir  bakıyorsunuz Mardinli Şehmuz rahmetli olan babasının vasiyeti gereği memleketine defnetmek istiyor.Ancak bulunduğu Bahçelievler ilçe belediyesi bir şekilde otobüs vermiyor. Bir yakını Şişli Belediyesini arayalım diyor ve aranıyor bir saat sonra araba Bahçelievler’ de. Zor gününde yanında olan bir insanı kimse unutmaz. İşte 
Sarıgül’ü Sarıgül yapan bu tür hareketleridir.

CHP’nin adayı büyük ihtimalle Mustafa Sarıgül olacak 

Belediye başkanlığı beni kesmez benim başbakan olmam lazım diyen Sarıgül’ün bu davranışı CHP Üst düzey yönetimini tedirgin etse de Muhalefette kalıp sürünmektense tek başımıza hükümet olalım da biz de bu makam ve mevkilerin nimetlerinden istifade edelim diyen CHP’lilerin baskılarına bigane kalmayacak parti üst düzey yönetimi çok istemeseler de  Sarıgül’ü aday yapacaklar gibime geliyor.

İstanbul’da iki Erzincan’lı kapışacak 

Ak Parti’de Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım’ın İBB adayı olacağı konuşuluyor. Bakanlıkta gösterdiği başarılı çalışmalardan dolayı bu şansı çok yüksek. 

CHP’de Mustafa Sarıgül ile seçime girerse iki Erzincanlı  İBB adaylığı için karşı karşıya gelmiş olacaklar.Mevcut belediye başkanı Kadir Topbaş iki dönem yaptığı başkanlıkta İstanbul’a muhteşem projeler kazandırdı. Ama tanıtım ve reklamını aynı oranda yaptığını söylemek zor.

En basit’i 10 yıllık başkanlığı dönemimde İstanbul’a yönelik yerel yayıncılık yapan basın mensupları ile hiçbir araya gelmedi. Bu gücü küçümsememek gerekir. En az çıkan yerel gazete 3.000 Tiraj basar.  

Bir gazeteyi dört kişinin okuduğu varsayıldığı zaman en küçük gazetenin okur sayısı 12 bin demek oluyor. Buna internet sitesi vs.vs.yi de ilave ederseniz bir yerel gazete ayda nerede ise 50 ile 60 bin arasında insana ulaşır demektir. 

Biz İstanbul Times olarak her gün yüz binlerce insana kendi penceremizde yüzlerce haber,program,makale ve değişik çalışmalarımız ile ulaştığımız halde İBB.nin hakla ilişkileri ve basın bürosun bizden istifade etmeyişinden bile Kadir Topbaş ekibinin tanıtıma yeteri önem ve ehemmiyeti  vermediği kendiliğinden ortaya çıkar zaten. 

Bu seçimde İstanbul’da CHP ile  Ak Parti arasında çok oy farkı olmayacak gibi 

Yukarıda İBB başkanı Kadir Topbaş’ın ekibinin tanıtım ve reklam konusunda güzel çalışamadığını örnekleri ile aktarmaya çalıştım. Eski İBB başkanlarından olan Haşim İşçan bir alt geçit yatırıp ismini verdiği halde Kadir Topbaş bunun daha büyükleri olmak üzere onlarca yer alt geçit ve üst geçit yaptı ama basın mensupları olarak biz dahil kaç kişi bunları biliyor ?

Başbakan İstanbul’a yüklenecek 

CHP İstanbul İl başkanı Oğuz Kaan Salıcı İstanbul’un en büyük 20 ilçe belediye başkanlığını alarak İBB.yi de alacağız diyor. Bir çok CHP ilçe örgütü de buna inanmış durumda. CHP Mevcut 12 ilçesine ek olarak;
Beylikdüzü ,Başakşehir,Çekmeköy, Eyüp,Fatih,Beyoğlu ve Tuzla ilçeleri başta olmak üzere yeni ilçelerde belediye başkanlığını kazanmak üzere çalışmalara başlamış durumda. Tabi bu bir hedef hedefe ulaşır mı ulaşmaz mı buna ancak sandık karar verecek. 

SAADET PARTİSİ de Arnavutköy,Başakşehir, ve Sultanbeyli'de s
eçimi alabileceğini iddia ediyor. Bu olurmu olmaz mı bilinmez ama inanan kadrolar çok şey yapar diye düşünüyorum.

Ancak Başbakan Erdoğan yaptığı anketlerde İstanbul’u tehlikede görürse bizzat İstanbul’da Seçim Koordinasyon Merkezinin başına geçmek dahil her türlü çalışmayı yapacaktır. Zira İstanbul giderse Türkiye de gider. Bunu değil başbakan bir çok dahi bilir. İşte İstanbul seçimleri kıran kıran’a geçecek.

Diğer Muhtemel adaylar:


BDP’de Sırrı Süreyya Önder’in ismi, Saadet partisinde Fatih Erbakan’ın ismi geçiyor. Bunlar da az çok bir oy olacak. Anlaşılan o ki İstanbul’da bir oyun bile kıymeti olacak. Şu an bir çok adayın ismi konuşuyor olsa da daha seçime 8 ay var ama bana göre CHP’de Mustafa Sarıgül   Ak Parti’de Binali Yıldırımaday olacak. Başbakan Kadir Topbaş’ı da Ankara’da yanında önemli bir göreve verecek.
Son yirmi yılın en kıran kırana geçecek olan seçimi İstanbul’da olacak. Yayın gurubu olarak kim bize önem ve değer verirse biz de onların çalışmasına katkı  yapmaya çalışacağız.

Unutulmasın bu seçimde her oyun bir anlamı olacaktır. Daha seçimlere 8 ay var kim şimdiden medya çalışmasını güzel planlar ve iyi yönetirse o kişi seçimde bir adım önde olur diye düşünüyorum.

Son Söz İstanbul Times ailesi kim kendisine önem verirse onun seçim çalışmasına katkı yapmaya çalışacaktır

Bu seçim de  profesyoneller kazanacak diğerleri kaybedecektir.


İstanbul Times / Hüseyin ÇETİNER (1 Eylül 2013) 
YORUM EKLE

banner17

banner20