banner9

Konut Fiyatları Nereye Gidiyor ?

Konut fiyatları ülkemizde son 6/7 yılda bazı nedenlerden dolayı aşırı bir artış gösterdi.

Bu artışlarda Araplar başta olmak üzere yabancıların konut satın almasının etkisi oldu. 

İstanbul başta olmak üzere son yıllarda çok sayıda marka konutun yapıldığını hepimiz biliyoruz.  

Fiyatların pahalı olmasının diğer bir etkisi de yapılan konutların içinde fiyatı atıran sosyal donatıların biraz abartılmış olmasıdır.

Bir çok yapıda havuz başta olmak üzere değişik yapıların eklenip fiyatların arttırılması sağlanmış oluyor. 

Ancak bir çok yapı da havuz başta olmak üzere sosyal donatıları tam anlamı ile çalıştıramadıkları da bir gerçektir.

Bu yapılarda kira kadar adiat istenmesi de bir şekilde KAST sistemi tarında zenginler bu tür fiyakalı sitelerde,fakirlerinde tek lüksü mahallemizde BİM olsa başka bir şey istemeyiz dedikleri yerleşim yerleri çok sayıda var.

Büyük projeler yapan müteahhit firma sahipleri konut fiyatarı % 30 düştü  diyorsa da bazı ilçelerde bu düşüşün fiyatlara yansıdığını henüz görmedik. 
Mesela bu fiyat düşüsü Başakşehir'in bir çok bölgesine uğramadığı gibi Zeytinburnu ilçesinde de görmek zor.

Bir çok ilçe ve projeyi yakından takip eden birisiyim. İnşaat fiyatları hemen % 50 düşmez ise birçok firma iflas edecek. 

Bunu daha öncede yazmıştım. Ancak hükümet KDV. yi düşürdü. Yabancılar belli bir rakkamın üstünde konut veya işyeri satın alırsa  vatandaşlık verilmek kaydı ile bir destek sağlandı.

Kanaatimce bu destekler bir yere kadar geçisi bir rahatlık sağladı. Ama şu an bir çok müteahhitin elinde satılmayan çok sayıda konut olduğunu biliyorum.                  
Burada isim vermeye gerek yok 5/6 yıldır elimizde kalan son 30 veya 40 daire anonsları yaptıkları halde bir türlü bu sayılar bitmiyor... Ya kalan daire sayısı bu değil yada bu kadar sürede bu mekanları satamıyorlar algısı net bir şekilde ortada.

TOKİ, Emlak Konut başta olmak üzere arsa sahipleri fiyatları şişirip satıyorlar. Bu arasaları alan müteahhitlerde ister istemez yaptıkları konutları pahalı tutuyor. Böyle olunca da yıllarca  yapılan konutlar satılamıyor.

Bu işleri yayıncı olarak takip eden birisi olarak İnşaat işlerinde bir sıkıntı var

Bu sıkıntının en başında arsa sahiplerinin sahip oldukları yerleri bulunmaz Bursa kumaşı mahiyetinde görüp nerede ise mevcut imarlar doğrultusunda yapılacak konutların tamamı günün rayiç bedelleri ile satılsa bile ancak arsa için istenen fiyattan daha düşük kaldığını sık sık mütehhitlerden duymaktayım.

Benim öngörüm bir seneyi bulmaz konut fiyatlarının çok düşeceği yönüdedir

Eğer arsa sahipleri ve Mühetahhitler akllı hareket edip fazla diretmeden fiyatlarını makul seviyeye çekerlerse daha az zarar edeceklerdir.
Konut fiyatları çok şeye gebe demedi demeyin.

İnşaat Emlak Dünyası / Hüseyin Çetiner 
YORUM EKLE

banner17

banner20