banner9

Müteahitlere ve arsa sahiplerine dost uyarısı

Yılladır İnşaat fiyatlarında meydana gelen aşırı artıştan dolayı er yada geç arsa sahipleri ve müteahitlerin bunun bedelini fiyatlarrı şirişen ABD'li  arsa sahipleri ve müteahitler nasıl ki Morgage krizi ile ciddi bir tokat yedilerse bizim arsa sahipleri ve müteahtitlerimizin de tokat yemesi an meselesidir.

Hiç kimse esnafın,memurun işçinin ve diğer çalıanlarımızın geliri 10 yıllık sürede % 300 ile 400 arası artımı ki bizde daire fiyatlarını bu oranda arttırdık sorusunu kendilerine sorma zamanı gelmedi mi ? 

Örnek vermek gerekiğrse Başakşehir 5.etapta 194 m2lik daire 2007 de 290 TL ile 325 TL arasında idi. Bugün yani  Eylül 2017 de emşakçılar 1 milyon  ile 1milyon 100 TL arasında fiyat değişiyor diyorlar.

Sorum basit birisi böyle bir artışın sağlıklı bir şey olduğunu bana söyleyebilir mi ?

Bence söyleyemez. Zaten söyleyemiyor da . Ama gerçek bu. Burada fiyatlar her yıl %  5 artmış olsaydı  bugün fiyatların 400 ile 500 TL arasında olması gerekmez miydi ? 

Ey arsa sahipleri ve müteahhitler isteseniz de istemezseni de mecburen fiyatları bu seviyelere indireceksiniz ...
10 Yılda 325 liralık daire 1.100 lira olacaksa aynı oranda memur,işçi ve ensafında gelirinde artış olmasaı lazım ki bu iş sürdürülebilsin. Aksi halde halkın geliri sabit ama sizin  arsanız ve daireniz başını  alıp gidiyorsa bir gün krizin kapınızı çalacağını da UNUTMAYACAKSINIZ...

Heny Ford ne demişti ?

Ford araçlarının kurucusu Heny Ford şöyle demişti: "Gereğinden çok kazanç getiren bir iş ziyan eden bir iş kadar çabuk batmaya mahkudur"
Şimdi hiç bir arsa sahibi ve inşaat yapan Müteahit bana bu artışlar sağlıklı ve normaldir diyebilir mi ?  Bence diyemez. Eğer diyorsa bunları satın alacak yerli  memur ve halkın gelirinde neden bu kadar artış olmadığını da izah etmesi gerekmez mi ? 

Birileri bana bu arz talep meselesidir talep olmazsa arz da olmaz diyebilirler onlara da cevap vereyim

Evet insanlar satın almazsa arsa bedelleri ve dairelerin fiyatları düşük olur bu doğru bir yaklaşım.

Ancak bizdeki talep sağlıklı değil. Son yıllarda 5 milyona yakın Suriyeli sığınmacı ülkemize geldi.

Bunların % 20 'si varlıklı olsa yani bir daire satın alabilecek kadar paraları olsa bu da 100 bin daire demek olur. İşte Talep burada geldiği için  ha bire fiyatlar arttı. 

Ama bunlar ya başka bir ülkeye ya da savaş biterse yine kendi ülkelerine döndükleri zaman işte o zaman 10 yılda meydana gelen sağlıksız artışlar yok olup gidecek  her şey real seviyesine gelecek.                                 

Yani  özetle 10 sene önce 325 bin TL olan 194 m2 lik konut için bugün  1 milyon  100 bin  TL fiyat yerine 450 bin ile 500 bin TL arasında fiyat istenmek zorunda kalınacaktır.

Bu kanıya nereden ulaştığımı sorarsanız satılmayan konut sayısından derim

Yapılan kampanyalar ve hükmetin verdiiği desteklerde inşaat sektöründe bir sıkıntı olduğunu ortaya koymaktadır.

Aslında bu konuda yazılacak çok şey var ama bu kadari ile iktifa edelim.


İnşaat Emlak Dünyası / Hüseyin Çetiner -3 Eylül 2017


YORUM EKLE

banner17

banner20