banner9

Nefes alma alanlarımız hep inşaat oldu

Yıllar önce SÜZER Plazanın yapılması veya yapılmaması adına verilen mücadeleler aklıma geldi. O zaman o binanın yapılması için o bölge belde yapılmıştı. Oysa bugün bastır parayı al imarı. Yer senin gök Allah'ın mantığı almış başını gidiyor. Dere yataklarına,yol ortalarına yapılan ucube kibir kulleri ile İstanbul'un genleri oynandı ve halende oynanıyor.

Recep Tayyip Erdoğan döneminden önce İBB başkanı olan Prof.Dr.Nurettin Sözen zamanında belki su sıkıntısı ve hava kirliği vardı ama bu kadar UCUBE binaya da yer sizin gök Allah’ın  misali 30 - 40 kat imar izni verilmiyordu. 

Kömür yerine doğalgazı yaygınlaştırıldı hava kirliliği çözüldü. Barajlar ile de su sorunu çözüldü. Ama İstanbul’u rahatsız eden yüzlerce DİKEY kibir kulesi için çözümü olan varsa beri gelsin.

İnşaatın İ sinden anlamayanlar bile dere yataklarına ,yol ortalarına verilen imarları görünce bu kadar da olmaz dedirten durumları şu an iliklerimize kadar yaşıyoruz.

Birisi ban a Ak Parti’nin bir iyi icraatini bir de kötü icraatini say dese hemen Başarılı olması durumunda BARIŞ sürecini başarı hanesinin ilk sırasına koyarım. Başarısız çalışması için de ilk alıma gelen olumsuzluk da İMAR artışları ile İstanbul ‘a yapılan ihanet olurdu.

Deprem anında toplanma yeri başta olmak üzere bir çok yer imara açılarak inşaat yapılması İstanbul'a en büyük ihanet oldu 

İstanbul’un her ilçesinde insanı rahatsız edecek çok UCUBE proje var. Mesela Başakşehir ilçesinin girişinde Torunlar GYO tarafın dan yapılan Mal Of İstanbul projesi  bir çok açıdan sorunlu bir proje.

Zeytinburnu ilçesi sınırları içinde Astay Group tarafından yapılan On Altı Dokuz projesi, SİMPAŞ’ın Ottoman Suits projesi ,Beylikdüzü’nün girişinde yapılan Gül Yapının projesi başta olmak üzere  bunlar gibi İstanbul’da yüzlerce proje var.

Eski İBB başkanı Nurettin Sözen’in olumlu alanda İstanbul için hatırı sayılır bir proje yapılmadığını iddia edenler olabilir. Ama  12 yıllık Ak Parti İktidarı dönemindeki yüzlerce UCUBE kule de yapılmadı en azında.

Bizans,Osmanlı ve Türkiye  döneminden son 12 yıl öncesine kadar Aziz İstanbul bu kadar hırpalanmamıştı

Ülke ve İstanbul’u yönetenler son 12 yılda yapılan binaların imarlarında Hoyratça davrandılar. Bugünkü yöneticilerin yaptığı hataların bedelini iki nesil sonra gelenler ödeyecektir.

Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu bir çok kere bizim medeniyetimiz dikey değil yataydır dedi ama halen üst üste dikey binalar yükseliyor…İstanbul'da yatay
bina göröek nerede ise imkansızlaştı.

Kadir Topbaş Kavşak ve üst geçit yaptı ama verilen yüksek imarlar bu çalışmaların vereceği rahatlamayı alıp götürdü

Bakırköy Osmaniye'de  yapılan 375 bin metre 2 lik Marmara Forum için bir milim yok ve üst geçit yapıldı mı cevap veriyorum HAYIR. Hafta sonları ve yağmurlu havalarda burada yaşanan trafik çilesini buraya  bu imarı verenlere gösternek gerek. E-5 in yanı başına KOÇ'a MİGROS,Sabancı'ya CARFOURSA için imar verebleri de unutmamak gerek. Bu uygulamalar cahiliye dönemi adetleri ile eşdeğer.  Varlıklı ve zengine her şey serbest bütün yasa ve kurallar garip gurebaya uygulanacak öyle mi ? 

Ak Parti'nin en büyük kamburu İmar olacak 

Ben bunu bilir bunu derim 1204 yılında Latinler İstanbul'u işgal edince bile bu kadar hırpalanmamıştı İstanbul. Sadece para babaları kazançlarına kazanç katacak diye halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak imarları vermek kimseye bir şey kazandırmaz. Başbakan Davutoğlu!'da bu imarlardan rahatsız olmuş olacak ki çareler arıyıor. Önce Medeniyetimiz Dikey değil yatay diyerek yüksek binalara imar izni verilmemesini talep etti. Para hırsının bu talebini göz ardı ettiğini görünce de bu sefer de ETİK kurulu oluşturalım yüksek ve yanlış bina yapanları tespit edelim dedi. Aslında belediye başkanları bu talepleri dikkate alıp gereğini yapmaları gerekir.

İnşaat Emlak Dünyası /Hüseyin ÇETİNER

 

YORUM EKLE

banner17

banner20