banner9

Oligarşik bürokrasi ve kırtasiyecilik’te zirve

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sürekli oligarşik bürokrasi ve kırtasiyeciliğin fazla olduğundan bahseder ve bundan da çok haklı olduğunu düşünüyorum.
 
Ancak son yıllarda bir çok konuda oligarşik bürokrasi ve kırtasiyecilik aldı başını gidiyor.
Şu demiş, bu demiş demiyorum. Gazetemizin neşriyatçı kuruluşu olan “ÇETİNER RADYO TELEVİZYON GAZETECİLİK YAYINCILIK SAN.TİC.A.Ş.” nin sene sonu ticari defterlerini dasdik edecektik. Eskiden üç tane (Kebir,yevmiye,envanter) ticari defter dasdik ederdin iş biterdi. Oysa sözde oligarşik bürokrasi ve kırtasiyeccilik azalacaktı söylemi Ak Parti’nin iktidar öncesi en önemli argümanı idi.
Ama sanki birileri bunun tam tersine işler yapıyor gibi geşlişmeler mükellefin canını yakıyor.
 
Bu sene yeni getirilen defterlere bakar mısınız ;
 
-Müdürler kurulu karar defteri
-Ortaklar pay defteri
-Damga vergisi defteri
 
O dedi,bu dedi,şu dedi demiyorum bu olayı kendim yaşadım halende yaşıyorum.
 
Bizim şirkette müdür enflasyonu yok. Tek bir müdürümüz var ve bize müdürler kurulu karar defteri zorunluluğu getirmişler… Bu defteri getiren kim ise bunun devlete ve millete faydası nedir açıklamasını isterim.
 
Ortaklar pay defteri, buna ne gerek var zaten ortakların payı ticaret sicili gazetesinde yazılı…
 
Hele damga vergisi defterinin mantığını kavrayan varsa beri gelsin…Zaten yeni muhasebe sistemi ile yüzlerce hesap var. Yevmiye,Kebir vs.vs.nin bir yerine ödenen damga vergisi yazılamaz mı ki bunun için ayrı bir defter isteniyor. 
Tasdik edeceğin defteri önce Türkiye Noterler birliğine internet üzerinde sayfasını bidireceksin sonra tasdiğe gideceksin…
 
Mesela karar defteri için TNB.ye 50 sayfa dediğinizi düşünün ama kırtasiyeciye gittiğin zaman defter 71 sayfa dediği nde girdiğin kayıtları o şekilde düzeltmek zorunda kalıyorsun…
 
Mühür,kaşe,damga,dasdik,onay,kontrol gelişmemiş ülke argümanıdır
 
Mühür,kaşe,tasdik,kontrol vs.vs. gibi iş ve işlemleri gelişmiş batı ülkelerinde ve ABD ‘de görmek zor. Bunu nereden biliyorsun diyenler olursa da ağabeyim 1992 den beri Amerika Birleşik Devletlerinde ticaret yapıyor. Zaman zaman yaptığımız ziyaretlerde iki ülke arasındaki farkı hemen görüyorsunuz.
 
Bir süre önce kendisini ziyarete gittiğim zaman A-4 kağıdının üstüne “INVOICE” yani Türkçe karşılığı olan “FATURA” yazarak bir müşterisine sattığı malın faturasını o şekilde tanzim etti.Ben hayret ederek burada fatura bu şekilde mi oluyor dediğim zaman evet burada devletin halka güveni var. Devlet adil bir vergi alıyor halk da hile ve yalana başvurmuyor dedi. Zaten gelişmiş ülkelerde vergi fatura üzerinde değil bankada dönen para üzerinden oluyor.
Vergi daireleri resen kapatıyor neden İTO da bunu yapmıyor ?
 
Vergi dairelerinin yerinde bulamadığı ve ulaşamadığı firmaları resen kapatıp hiçbir işlem yapmayan firmaların bir yükten kurtulması adına yaptığı çalışmayı eden ticaret odaları da yapmıyor ?
 
Firma sahibi işini döndüremediği için pılını pırtını toplayıp iş yapmak üzere açtığı yeri kapatıyor. Haklı olarak vergi dairesi de mademki mükellef olarak sana ulaşamıyorum o halde resen yani sana sormadan firmanı kapatıyorum diyerek zaten ölü olan mükellefin firmasını kendi kayıtlarında kapatıyor.
 
Ama ticaret odaları bu durumu baz alarak zaten artık mükellef olmayan firmayı kayıtlarında düşmek için hiçbir yasal düzenlemenin içinde yer almaları oda kayıtlarında on binlerce ölü üyenin mecburen beklemeleri için çalışma yapmaları zaten işi ters giden mükellefi bir de oda aidatı, aidat zammı ve diğer masraflarla karşı karşıya bırakıyor.
Bu konuda malime en az 150 tane mail gelmiş durumda.
 
İstanbul Ticaret Odası başkanı Dr.Murat Yalçıntaş’a,TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’e ve diğer yetkililere vergi dairelerinin resen kapattığı mükelleflerin borçlarına ve diğer prosedürlere takılmadan hemen kayıtlarında silmeleri bir çok sıkıntıyı giderecektir. Bu işlem İstanbul’da en az İTO üyelerinin % 20’sinin içinde çıkılmaz sorunlarını giderecektir.
 
Bu konuda başbakan Erdoğan’ın da elinden geleni yapması gerekir.
 
Esnaf iyi değil
 
Son yıllarda esnafın hali pür melali hiç de iç açıcı değil. Zaten ticaret odası kayıtlarına göre ;
 
-Kapanan firma sayısı artıyor (Birde parası olmadığı için kapatma işlemi yapamayan firma sayısı     
                                         da az değil)
-Ödenmeyen çek ve senet sayısı artıyor
-Vergi dairelerinin resen kapattığı firma sayında da ciddi artış var
 
Özetle esnaf can çekişiyor dersem kimse bu tespitime itiraz edemez diye düşünüyorum.
 
Bir ülkede esnaf ve öğrenciler yaşamında memnun değilse o ülkede çok şey olur dersek yalan olmaz.
 
İstanbul Ticaret Odası vergi dairelerinin resen kapattığı firmalar için hiç bir bedel istemeden vergi mükellefiyeti düşen firmaları kayıtlarında düşüp hem kendisi hem de mükellefe rahatlık oluşturacak bu adımı atması yararlı olur.
 
Bağcılar Times  / Hüseyin Çetiner
 
YORUM EKLE

banner17

banner20