banner9

Pahalı Satarak da Batarsınız

Ford Grubunun Kurucusu Heny  Ford'un güzel bir sözüğ var derki "Gereğinden çok kazanç getiren bir iş ziyan eden bir iş kadar çabuk batmaya mahkumdur "diye .

Türkiye 'de inşaat firmaları son yıllarda çok yüksek kârlara alıştı. Bu belki kısa sürede güzel ve kârlı gibi görülebilir ama uzun dönemde yüksek  kâr ile konut satanlar kendi ayaklarına kurşun sıktıkarının farkında değiller. 

Meşhur okul zilleri yapan ZİLLİYANi firması vardır.Adamlar 200 yıldır öyle bir fiyat politikası uygulamışlar ki yeni bir üretici çıkmayı kârlı bulmamış .Oysa biz tek firmayız ne kadar yüksek fiyat istersek alırız deselerdi sayısız rakip çıkardı hepsi de zarar ederdi.

İnşaat firamaları çok yüksek kârlar edince  bir çok tekstildi ve diğer meslek grubu erbabı inşaat işine girdi. Oysa hakiki işi inşaat olanlar fiyatları şişirmeselerdi daha az sayıda firma inşaat işi yapar ve şu an yüz binlerce konut alıcısını beklemeyeceti.

İnsanlar ucuz satarak batmazlar.Bazen de pahalı satarak da batarlar. Hükümet inşaatta bir sıkıntı gördüğü için belli bir bedelden sonra konut satın alan yabancılara vatandaşlaık vereceğini açıklayarak konutta ki daralmayı aşmamyı hesap ediyor.

Her gün yeni bir inşaat projesi görücüeye çıkıyor. Ama hepsinin fiyatı da el yakıyor.  Bu fiyatara bu daireleri kim alıyor ben bilemiyorum.

Öyle reklamlar var ki aylardır son 3 dai reyi satttıkları halde bir türlü bitmiyor. Defalarca bizim konut satışımız biti diyen bir çok firmanın elinde daire olduğu yaptıkları reklamlarla ile ortaya çıkıyor.

İstanbul'u gezen birisi olarak bu mantık ve yaklaşım ile inşaat yapan bir çok firmanın ayakta kalacağını sanmıyorum. 

Aslında yazacak dünya kadar eleştiri var ama ben buradan o eleştirilere gimeden İnşat yapan  büyük firmalara şunu söylemek isterim. Projelenizin fiyatlarını şişirmeniz sizin için iyi değil çok kötüdür. Sizler yüksek bedel ile arsa satın alırsanız bu işin sonu  derin kuyıu ben size diyeyim.

İnşaat er yada geç TÖKEZLEYEEK  demedi demeyin. Nedenini ise şu şeklde açılayabilirim.Halkın alım gücü dşüşüyor sizler ha bire UÇUK projeler ve fiyatlar ile halkı,ikna ederek satış yapmak istiyorsunuz. Bel ki de 5 veya 10 yıl kredi ile satıyorsunuzdur da  ancak  bir çok kişi kredilerini ödeyemeyecek ve yine sizin başınız ağrıyac.

Ey İnşaat Müteaahitleri bereket azdadır.  Projelerinizin fiyatlarını şiririp işi zor duruma sokmayın. Arsayı ucuza alın ve mekanı ucuza satın.


İnşaat Emlak Düyası / Hüseyin Çetiner 
YORUM EKLE

banner17

banner20