banner9

Yerel Seçimlerde Son Viraja Girildi

29 Mart 2009’da seçilip belediyelerdeki makam koltuğuna oturan başkanlar dördüncü yıllarını bitirip beşinci yıla girdiler.Parti genel merkezleri İstanbul ilçelerinde kiminle yola devam edeceklerini ve kiminle yollarını ayıracaklarını belirlemeye çalışıyorlar...

Geçen süre zarfında “halk odaklı” çalışıp vatandaş üzerinde iyi ve olumlu etkiler bırakan belediye başkanları olduğu kadar, halk ile diyaloğu bir türlü sağlayamayan belediye başkanları görüldü.
 
BAĞCILARDA EN GÜÇLÜ ADAY YİNE ÇAĞIRICI

ilçede defarca yaptığımız sokak söyleşilerinden tam not alan Bağcılarn Belediye başkanı Lokmak Çağırıcı Çıraklık dönemimi Fevzullah Kıyıklık'ın 2007 de milletvekili seçilmesi ile Ankara'ya gitmesiden sonra 29 Mart 2009'a kadar meclis üyelerinin kararı ile iki yıl başkanlık yaparak çıkarklık dönemini bu şekilde tamamlamıştı.   

29 Mart 2009'da kendisine en yakın aday'a 120 Bin oy farkı atarak koltuğa güçlü bir şekilde oturmasına rağmen hiç rehavete kapılmayarak halk odaklı ciddi bir çalışma yaptı. İşte Çağırıcı halkın  kendisine karşı olan teveccühe güverenerek yeniden aday olacağı biliniyor.

Başkan Çağırıcı 66 vilayetten daha büyük bir nüfusa sahip olan İstanbul'un da en büyük ilçesi Bağcılar'da ustalık dönemini de gelecek seçimde yaparak kentsel dönüşüm odaklı ilçenin çehresini değiştirmeye talip. Gelecek bize ne gösterir bilinmez ama Bağcılar için Başkan Çağırıcı'nın şans olduğuna inanıyorum. Çünkü Başbakan Erdoğan'ın Belediye başkanlarına halkın gönlünü yapın talimatı dahil Çağırıcı istenen her türlü hayırlı ve yararlı çalışmayı yaptı,yapıyor ve de yapacak.

ŞİMDİ BAŞKANLARIN KARNE VAKTİ 

İşte şimdi karne vakti… Siyasi partilerin İstanbul İl Başkanlıkları ve Genel Merkezleri, başkanlarının yaptığı icraatları teraziye koyup tartmaya başladılar. Terazilerinin iyi gözü ağır gelenler, yani karnesinde güzel notları olanlara bir daha şans verilecek, iyi not alamayanlara ise yeni hayatlarında başarılar dilenecek…
 
İSTANBUL KAZAN BEN KEPÇE 
 
İstanbul Times Gazetesi olarak “ilçeler konuşuyor” başlığı ile yaptığımız saha çalışmalarını profesyonel ekibimizle kayıtlara aldık. Bu çalışmaları yaparken elde ettiğimiz bilgileri Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Hüseyin Çetiner’e teslim ettik. Çetiner, saatler süren video çekimlerini, sayfalar dolusu haberleri titiz bir şekilde değerlendirdikten sonra “Şehreminlikten Başkanlığa” isimli eser halinde kamuoyunun istifadesine sunacak. Görevdeki başkanların, “icraatlarını test etmek”, başkan adaylarının da “tecrübe kazanmak” için, hazırlıklarına başlanan ve yakında piyasaya çıkacak olan bu eseri mutlaka okumaları gerekiyor…
 
ADAYLARA ÇOK DİKKAT EDİLECEK
 
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, 9 Şubat 2013’de Sütlüce Kongre Merkezi’nde toplandığı Danışma Meclisi’nde “İlk hedef 2014, amaç tüm İstanbul’da 40’ta 40” sloganıyla seçim çalışması başlatılmıştı.
 
AK Parti seçim startını, tüm ilçelerde belediyeyi alamayacağını bildiği halde ”amacımız tüm ilçe ve Anakent Belediyesi’ni yeniden kazanmaktır” düşüncesi verirken, CHP ise bu tür iddialı bir hedeften ziyade kazanma şansı olan yerler için sayı telaffuzunda bulunmuştu. CHP, “12 ilçe belediyemizi 20’ye çıkarıp İBB’yi de alacağız” diyor…
 
Siyasette hedefi küçük tutmak seçmen üzerinde olumsuz bir etki bırakır. CHP İl Başkanı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve diğer parti yetkililerinin “İstanbul’da 20 ilçe ve Anakent” demeleri bir taktik hatası olmuştur.
 
CHP, bu açıklamayla kendini sadece 20 ilçeyle sınırlandırmış ve bu ilçelerdeki seçmenin psikolojilerini şimdiden bozmuştur. Tabi ki aday olmayı düşünenlerinde…
 
CHP’NİN FAVORİ OLDUĞU İLÇELER
 
29 Mart 2009 seçimlerinde Ak Parti ile aralarında az oy farkı olan ilçelere yüklenen CHP, Beyoğlu, Tuzla, Çekmeköy, Beyklikdüzü, Başakşehir, Eyüp, Zeytinburnu gibi ilçelerde seçimi kazanabileceğine inanıyor…
 
AK PARTİ'NİN ALMAK İÇİN YOĞUN ÇALIŞMA BAŞLATTIĞI İLÇELER 
 
Siyasi kulislerde ise Ak Parti’nin de 29 Mart 2009’da CHP’ye kaptırdığı Sarıyer’i, Kartal’ı, Maltepe’yi, Ataşehir’i ve uzun süredir CHP’nin elinde olan Avcılar ve Büyükçekmece’de seçimi almak için şimdiden İBB marifetiyle bu ilçelere ciddi yatırımlar yaptığı ifade ediliyor.

MAKYAJA BAŞLANDI

Belediye başkanları, 29 Mart 2013 itibariyle 4.yıllarını bitirip 5.yıllarına girerken, partilerin Genel Merkezleri de, anket firmalarını İstanbul’a göndermeye başladılar.

Son viraja girilirken İstanbul’da makyaj çalışmalarında da hareketlenme başladı. Bahar ayının avantajını da değerlendiren başkanlar, halkın gözüne hitap eden gül, fidan ekimi, kaldırım taşları boyama ve asfalt gibi hizmetlere ağırlık verdiler.
 
Özetleyecek olursak; Mart 2014’de yapılacak olan seçim, İstanbul’da kıran kırana geçecek...
 
BAĞCILAR TİMES  / HÜSEYİN ÇETİNER
YORUM EKLE

banner17

banner20